English

واردکنندگان کاغذ می توانند با تغییر ارز درخواستی واردات خود را تسریع کنند

آرشیو خبر بازدید: 126 کد مطلب: 4845  
عضو کمیته ساماندهی کاغذ خبر داد:

واردکنندگان کاغذ می توانند با تغییر ارز درخواستی واردات خود را تسریع کنند

ایرنا
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی گفت: درپی هماهنگی‌های صورت‌گرفته با بانک مرکزی، شرکت‌های متقاضی ورود کاغذ با ارز دولتی که پروفرمای آن‌ها در بانک مرکزی مانده، می‌توانند با تغییر نوع ارز درخواستی خود به «یوان»، «درهم» و «روبل»، معادل یورویی آن را در کمترین زمان ممکن دریافت کنند.
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ بهمن ساعت 11:23

محمدرضا دربندی افزود: با توجه به مسائل پیش آمده درخصوص تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی، تجار کاغذ می‌توانند ضمن مذاکره با شرکت‌های طرف مقابل، با تغییر ارز پروفرمای خود از یورو به سه ارز فوق، معادل آن را سه روزه دریافت کنند.


عضو کمیته ساماندهی کاغذ افزود: درگذشته روال تغییر ارز در پروفورما براین بود که متقاضی تغییر ارز باید روند درخواست خود را از ابتدا شروع و به تصویب دوباره وزارت صمت می‌رساند و این فرایند حداقل 2ماه به‌طول می‌انجامید، اما در پی تصمیم‌گیری‌های جدید، بانک مرکزی، ارز درخواستی را 3روزه در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و نیازی به طی مراحل قبلی نیست.
دربندی تصریح کرد: با اتخاذ چنین تدبیری، روند ورود کاغذهایی که در بنادر مجاور، آماده تخصیص ارز هستند، تسهیل شده و در نهایت به کنترل قیمت کاغذ مطبوعات در بازار منجر خواهد شد.


 پیش تر نیز همایون امیرزاده مدیر کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت های اثرگذار این وزارتخانه، صمت، بانک مرکزی و فعالان این بخش اشاره و گفته بود: برای تامین نزدیک به 70 هزار تن کاغذ دیگر ارز تامین شده است لذا از مجموع110 هزار تن کاغذ چاپی که تصویب شده بود، نزدیک به 86 هزار تن در وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد تایید قرار گرفت.


دبیر کارگروه ساماندهی کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توزیع نزدیک به پنج هزار تن کاغذ با قیمت مصوب و متعادل بین 400 نفر ناشر و نشریات کشور از طریق شبکه توزیع را یادآور شده و می افزاید: تاکنون افزون بر20 هزار تن کاغذ بین مطبوعات کشور توزیع شده و اگر فرایند تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی سرعت گیرد، هیچ مشکلی برای کاغذ وجود نداشته و از کمبود آن نگران نیستیم.


امیرزاده اضافه کرد: معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اطمینان داده که برای تامین کاغذ روزنامه‌ها، از سوی واردکنندگان اعلام آمادگی شده و حتی تامین کاغذ روزنامه ‌ها در استان‌ ها هم در دستور کار قرار دارد.


وی اضافه کرد : نزدیک به 50 میلیون دلار در پایان سه ماهه نخست سال برای واردات کاغذ تامین شده بود که در یک ماه گذشته این تامین ارز شیب خوبی گرفته‌، رقم تامین شده به بیش از 150 میلیون دلار افزایش پیدا کرده و بر این اساس افزون بر 170 هزار تن کاغذ در یک ماه گذشته تامین ارز شده است.
دبیر کارگروه ساماندهی کاغذ در وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد که با کاهش قیمت دلار به 90 هزار ریال، وضعیت کاغذ در کشور از شرایط کنونی نیز بهتر شود.
۹ هزار و ۳۰۰ رسانه شامل ۲ هزار و ۳۰۰ خبرگزاری و پایگاه خبری و هفت هزار نشریه مکتوب فعال و غیرفعال در کشور وجود دارد.


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 ورود معاون اول رئیس جمهور به موضوع کاغذ ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۰ فروردين
2 بالا رفتن قیمت کاغذ می‌تواند بازار نشر شعر را واقعی کند! ۱۳۹۸ جمعه ۹ فروردين
3 غم روزگار کاغذ ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ اسفند
4 کناره‌گیری همایون امیرزاده از دبیری کارگروه کاغذ وزارت ارشاد ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ بهمن
5 واردکنندگان کاغذ می توانند با تغییر ارز درخواستی واردات خود را تسریع کنند ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ بهمن
6 نامه اعتراضی کمیسیون فرهنگی به وزارت فرهنگ درباره کارگروه حل بحران کاغذ ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن
7 آیا روزگار کاغذ در سال آینده مچاله‌تر می‌شود؟ ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۶ آذر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :