English

اگر کمبود کاغذ نداشتیم قیمت‌ها تا این حد افسارگسیخته نمی‌شد

آرشیو خبر بازدید: 173 کد مطلب: 4830  
رییس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا:

اگر کمبود کاغذ نداشتیم قیمت‌ها تا این حد افسارگسیخته نمی‌شد

خبرگزاری فارس
رییس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا گفت: اگر ما کمبود کاغذ نداشتیم که قیمت‌ها تا این حد افسارگسیخته نمی‌شد.
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۱ بهمن ساعت 11:47

 ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس هیئت مدیره کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران و رییس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا  درباره بازار نابه سامان کاغذ اظهارداشت: به دلیل سیاست‌های غلطی که در بازار کاغذ اتخاذ شد، ما امروز شاهد این لجام گسیختگی، بهم ریختگی و افزایش قیمت‌ها در بازار کاغذ هستیم.

* کمترین توجهی به سرمایه‌گذاری داخلی صورت نمی‌گیرد

وی با بیان اینکه حدود ۱۲ سال پیش همیشه بحث حمایت از تولید داخل را مطرح می‌کردم چرا که این مشکلات قابل پیش‌بینی بود، گفت: در زمینه کاغذ تحریر و روزنامه که مسئولین باید حمایت کنند و قوانین را به نفع تولید داخل هدایت کنند و سرمایه‌گذاران را به سمت سرمایه گذاری داخلی دعوت کنند اتفاقی نمی‌افتد، کمترین توجه هم به سرمایه‌گذاری داخلی صورت نمی‌گیرد، اما در زمینه کاغذ بسته‌بندی شاهدیم که کشور با اتفاقات خوبی همراه شده است و ما امروز با افتخار از صادرات کاغذ بسته‌بندی در میان کشورهایی که مهد تمدن این کاغذ هستند صحبت می‌کنیم. ایران مثل انگلیس، اروپا و فرانسه در حال صادرات کاغذ بسته‌بندی است. در واقع قوانین به نفع تولید رقم خورد و سودآوری حادث شد.

* دلایل عدم موفقیت کاغذ تحریر و روزنامه

روغنی با بیان اینکه در مسیر کاغذ بسته‌بندی شرایط بهتر بود و شرایط تغییر کرد اما کاغذ تحریر و روزنامه به دلیل عدم حمایت از تولید کاغذ داخل و عدم سرمایه‌گذاری همچنین سود اندک نتوانست وارد رقابت شود و ناتوان شده، گفت: با توجه به عدم رقابت و نبود سرمایه‌گذاری کلان همچنین سود بسیار پایین کسی سمت تولید کاغذ داخلی نرفت.

* 380 هزارتن کاغذ تحریر و روزنامه نیازمندیم

به گفته وی ما ۳۸۰ هزار تن کاغذ تحریر برای چاپ و مطبوعات وکتاب‌ها نیاز داریم. ما در بهترین شرایط می‌توانستیم ۱۵۰ هزار تن تولید داشته باشیم اما به دلیل عدم حمایت لازم تولیدی صورت نگرفت بنابراین آنچه بود کم و محدود شد و همه فرصت به واردات داده شد.

رئیس هیئت مدیره کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران به عنوان رئیس سندیکای کاغذ و مقوا توصیه کرد: حتما باید فرصت‌هایی را پدید آوریم که واردات به کشور به صورت بهترانجام شود. اگر واردات انجام نشود وارد کنندگان ومصرف کنندگان دچار مشکلات بیشتری خواهند شد.

* در حال حاضر هیچ تولیدی نداریم/ مشکلاتی که وجود دارد

وی ضمن بیان اینکه شرایط در مورد کاغذ روزنامه‌ اینگونه است،‌گفت: حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تن نیاز کشور در داخل است، اما ما در حال حاضر هیچ تولیدی نداریم. این مسئله هم به پاشنه آشیلی در این حوزه منجر شده و مسائلی را بروز داده که در حال حاضر ارباب جراید را می‌تواند دچار مشکل کند. هر چند دولت سعی کرد با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی بازار را کنترل کند ولی این کنترل بازار هم نتوانست کمکی انجام دهد. از سویی نظام کنترل قیمت موجب شده افرادی که می‌توانستند با ارز آزاد واردات انجام دهند ، انگیزه‌ای برای واردات ندارند چرا که از سویی مشکلات واردات کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومان وجود دارد و از سویی فرصت برای برخی بسته شده است، هر چند بنده مخالف قیمت‌های افسارگسیخته هستم، اما وقتی کشور با مشکل مواد اولیه و دارو و مایحتاج اینچنین مواجه است در نهایت ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به آنها تخصیص یابد تا تجار به سمت واردات کالاها با ارز آزاد بروند تا چنین مشکلاتی را در بازار نداشته باشیم.

* راه‌هایی که بازار کاغذ را به بالانس می‌رساند

وی افزود: اگر ما راه را باز کنیم تا با ارز آزاد واردات صورت بگیرد بازار به بالانس خواهد رسید، اما به دلیل عدم تخصیص، هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها به شکل فاجعه‌بار هستیم. متاسفانه امروز هم تولید کننده هم وارد کننده و هم مصرف کننده دچار آسیب شده‌اند ولی پیشنهاد مشخص من این است که اجازه دهیم واردات آزاد صورت گیرد تا فضای رقابت حاصل شود و این فضا بازار را متعادل کرده وبالانس پدید می‌آید.

وی تاکید کرد: این مسیر فرصتی را فراهم می‌کند که باید حتما مدیریت شود که اگر این گونه باشد مشکلاتی را برای ذینفعان به وجود می‌آورد. در حال حاضر ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور وجود ندارد و نباید هم برای تخصیص آن تاکید کنیم. ما به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه که در کشورمان ایجاد شده و اتحاد آمریکا با هم پیمانانش نظام حقوقی شدیدی برای ورود ارز به کشور را شاهدیم. از سویی باید ذخایر و منابع ارزی را به آنچه که حیات و ممات شهر به آن بستگی دارد مثل غذا و دارو تخصیص دهیم.

* به واردکنندگان اجازه واردات بدهیم/ منابع شخصی بازرگانان به کمک بیاید

وی گفت:‌بنابراین باید اجازه داده شود وارد کنندگان از منابع ارزی خود یا منابعی که شخصا در خارج از کشور دارند استفاده کرده و اقدام به تامین کاغذ مخورد نیاز کشور کنند. این نگرانی وجود دارد و هشداری است که ما اکنون می‌دهیم. باید وضعیت را کنترل کنیم.

* اگر ما کمبود کاغذ نداشتیم که قیمت‌ها تا این حد افسارگسیخته نمی‌شد

روغنی در پاسخ به اینکه مسئولان مربوطه کاغذ همواره از عدم کمبود کاغذ صحبت می‌کنند در حالی که شاهدیم نوسانات ناشی از عدم عرضه و تقاضا موجب افزایش‌ها شده اگر کمبود نداریم چرا کنترل بازار دشوار است، گفت: کاغذ به دلیل حساسیت و توجه به جایگاهش، در حال حاضر دو وزارتخانه ارشاد و صنعت روی آن فعالیت می‌کنند و در امور مربوط به آن دخیل هستند. برای کاغذ تحریر و روزنامه وزارت ارشاد و برای کاغذ بسته‌بندی وزارت صنعت در حال کار است اما ثبت سفارش از طریق وزارت صنعت انجام می‌شود. عدم هماهنگی اغلب و معمولا بین دو وزارتخانه وجود دارد که هم می‌تواند فرار مسئولیت یا واگذاری مسئولیت باشد که هر کسی می‌خواهد به نحوی مسئله را مدیریت کند. اگر ما کمبود کاغذ نداشتیم که قیمت‌ها تا این حد افسارگسیخته نمی‌شد.

* دلیل افزایش قیمت‌ها نبود کاغذ است

وی گفت: در بازار، عرضه و تقاضا قیمت‌ها را تعیین می‌کند ما در حال حاضر درصد بالایی افزایش قیمت کاغذ داریم که دلیلش نبود کاغذ است. در کشور در حال حاضر کاغذ کم است و اگر اقتصاد مقاومتی را مدنظر قرار دهیم باید روی کاغذ و منابع کنترل داشته باشیم. بپذیریم کشور در یک جنگ اقتصادی قرار دارد و مثل گذشته نباید کاغذ را مصرف کنیم. بنابراین مدیریت مصرف کاغذ باید مدنظر قرار گیرد. باید بر روی بقا و کیان کشور بجنگیم چرا که شرایط عادی نیست و چنین شرایط آنرمالی می‌تواند مدیریت را جدی بگیریم هر چند که کمبود کاغذ جدی است و موجب افزایش قیمت‌ها شده و اگر اجازه دهند ارز حاصل از صادرات و یا ارز بازرگانی ورود کند و واردات انجام شود بازار بهتر و قابل کنترل‌تر خواهد بود.


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :